Design Multidekor nagrodzony w Moskwie

Firma Multidekor, projektująca świąteczne iluminacje, wygrała rosyjski konkurs International Contest of Festive, Event and Environmental Design. Zaprojektowany i wykonany w Piastowie świetlny tunel zajął pierwsze miejsce w kategorii dekoracje miast, ulic i przestrzeni publicznej.

Multidekor wziął udział w moskiewskim konkursie na świąteczny design po raz pierwszy. Firma zdecydowała, że o Grand Prix konkursu powalczy oryginalna zimowa iluminacja, która w ostatnim sezonie rozświetlała Plac Łubiański w Moskwie. Okazały, lśniący złotem, ponad 70-metrowy tunel ozdabiał przestrzeń w pobliżu słynnego moskiewskiego teatru, nieopodal Muzeum Sztuki Współczesnej. Przez ponad dwa miesiące imponująca dekoracja przykuwała wzrok przechodniów podwieszanymi na kopule żyrandolami i bogatymi zdobieniami kolumn.

Koncepcja iluminacji nawiązuje do tradycji moskiewskiego baletu i została zainspirowana architekturą eleganckiego foyer Teatru Bolszoj – mówi Marta Szczepańska, senior designer z Multidekor – Forma dekoracji, świetlny tunel stanowi też metaforę przejścia, zamknięcia pewnego etapu i wejścia w obiecujący Nowy Rok – dodaje Szczepańska.

Iluminacja zrobiła też wrażenie na jury konkursu, które oceniając poszczególne propozycje brali pod uwagę między innymi: ujęcie tematu, oryginalny design, innowacyjność projektu, czy jakość wykonania. Celem organizowanego w Moskwie konkursu jest zaprezentowanie rynkowych możliwości, najnowszych trendów i innowacji pośród świątecznych dekoracji.

Moskwa od lat pretenduje do tego, by być europejską stolicą zimowych iluminacji. Tym bardziej cieszy nas nagroda przyznana przez grono rosyjskich ekspertów z branży, która docenia nasz sposób myślenia o roli światła w przestrzeni – podkreślają bracia Grzegorz i Tomasz Podogroccy z zarządu Multidekor. – Iluminacje „szyte na miarę”, stworzone specjalnie z myślą o konkretnym miejscu, jego walorach i potrzebach to nasza specjalność – dodają Podogroccy. – Nie chodzi tu tylko o rozmach dekoracji, ale o całą filozofię projektowania. Iluminacje, które tworzymy pozwalają na doświadczanie na nowo miasta i jego przestrzeni, potrafią zupełnie zmienić jego odbiór. Kluczowe jest dla nas projektowanie doświadczeń i emocji – tłumaczy Michał Kwasieborski, Head of Design w Multidekor.

Świetlny design z Polski był obecny w rosyjskiej stolicy także w postaci maski weneckiej na Placu Teatralnym, przy której telewizja Channel One Russia nagrała koncert sylwestrowy, czy okazałego Świetlnego Kremla, o którym pisał między innymi rosyjski „National Geographic”.