Multidekor doceniony przez architektów

Królewski Ogród Światła w Wilanowie nagrodzony w plebiscycie Polska Architektura 2015. To dzięki Multidekor, miejsce dotąd pustoszejące zimą po zmroku, na nowo zatętniło życiem i stało się atrakcją turystyczną Warszawy.

Zaprojektowany i zrealizowany przez Multidekor Królewski Ogród Światła w Wilanowie został doceniony również przez środowisko architektów – zdobył nagrodę publiczności w kategorii Polski Krajobraz 2015 w Plebiscycie Polska Architektura XXL. Plebiscyt Polska Architektura 2015 zorganizowany został przez Grupę Sztuka Architektury już po raz ósmy. Jego celem jest prezentowanie możliwie szerokiego spektrum dokonań polskiej architektury, a laureaci plebiscytu wybierani są dwutorowo: przez profesjonalne jury oraz internautów. Królewski Ogród Światła nagrodę Polski Krajobraz 2015 zawdzięcza głosom publiczności.

To dla nas niezwykle cenne wyróżnienie – mówi Olga Mościcka-Taras, kierująca zespołem projektantów Multidekor. – Dowodzi, że nasz sposób myślenia o przestrzeni publicznej i jej kształtowaniu poprzez formy świetlne, wychodzi daleko poza klasyczne postrzeganie iluminacji, czy dekoracji – podkreśla.

Gala Polska Architektura 2015

Królewski Ogród Światła to wyjątkowy na skalę światową projekt instalacji świetlnych, dzięki któremu zabytkowy ogród Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wybudził się z zimowego snu. Zespół projektantów firmy Multidekor tworzy w wilanowskim ogrodzie świetliste światy już od czterech lat, każdej zimy przyciągając ćwierć miliona zwiedzających z Polski i zagranicy. Otwartość i wizjonerskie spojrzenie dyrekcji Muzeum w Wilanowie, partnera projektu sprawiają, że instalacja nie tylko powstała, ale też z roku na rok rozwija się i zmienia. W minionym sezonie swoje podwoje otworzył Magiczny Ogród Króla, gdzie pośród gigantycznych roślin zamieszkały wielobarwne zwierzęta. Całość uzupełniają dekoracje świetlne na dziedzińcu, trójwymiarowy mapping na fasadzie wilanowskiego pałacu oraz spektakl światła i dźwięku w Ogrodzie Wyobraźni.

Projekt obejmuje ponad 1000 m2 zabytkowego ogrodu wilanowskiego i składa się z ponad pół miliona energooszczędnych diod ECO-LED. Pomimo gigantycznej skali przedsięwzięcia łączna moc potrzebna do zasilenia Królewskiego Ogrodu Światła to jedyne 19 KW/h, czyli tyle, ile potrzeba do upieczenia w piekarniku 8 serników.

Foto z lotu ptaka: Tomasz Szediwy