Czy rozświetlona Warszawa ponownie zachwyci Świat?
W większości polskich miast świąteczny okres rozpoczyna się od dekorowania ulic, placów i skwerów. To zjawisko przerodziło się już w tradycję wspomagającą wyjątkowy klimat świąt. Ubiegłoroczna iluminacja stolicy wzbudziła zachwyt francuskiego dziennika Le Figaro. W świątecznym rankingu Warszawa znalazła się w gronie 10 najpiękniej udekorowanych miast na świecie. Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że nasza stolica znalazła się w towarzystwie takich miast jak Tokio, Waszyngton, Londyn, Monte Carlo, wyprzedzając Paryż, Nowy Jork, Rzym, Berlin i wiele innych atrakcyjnych miast.
Dekorowaniem stolicy od kilku lat zajmuje się firma Multidekor – lider w branży iluminacji świątecznych w Polsce. Firma aktywnie działa również na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.
Tomasz Podogrocki – Prezes Multidekor Sp. z o.o.
Warszawa jest wyjątkowym miejscem zarówno z punktu widzenia architektury jak również oczekiwań mieszkańców. Władze Warszawy przykładają dużą wagę do innowacyjności i energooszczędności iluminacji świątecznych. Od kilku już lat realizujemy te wytyczne tworząc dekoracje, które cieszą oczy spacerowiczów. Dużą wagę przykładamy do jakości dekoracji i bezpieczeństwa osób stykających się z iluminacjami. Wszystkie dekoracje zostały zaprojektowane z pełnym szacunkiem dla architektury i historii miejsc, w których się znajdą. To one są pretekstem dla nas jak dekoracja powinna wyglądać. Nie rywalizujemy z tymi miejscami, tylko staramy się podkreślić ich charakter. Dbamy również o to, żeby wzbudzały pozytywne emocje, tak ważne dla każdego z nas w okresie Świąt.
W roku bieżącym świąteczna mapa stolicy zostanie wzbogacona o nowe iluminacje. Część z nich będzie można zobaczyć w miejscach dotychczas nie dekorowanych.
3 160 000 energooszczędnych diod ECO-LED stworzy wyjątkowy klimat świąt w Warszawie. Świetlne dekoracje stolicy zużyją 10 razy mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Sama tylko choinka na Placu Zamkowym zużyje tyle prądu, co wypiek świątecznego sernika w domowym piekarniku.
Start – 6 grudnia 2014
Iluminacja świąteczna Warszawy zaświeci tradycyjnie 6 grudnia. Wzdłuż Traktu Królewskiego powstanie wyjątkowy, na skalę światową, świetlisty szlak długości 20 kilometrów.
Świąteczna droga rozpocznie się od Rynku Nowego Miasta. Prowadzić będzie przez uliczki Starego Miasta, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Plac Na Rozdrożu, ulicę Belwederską, ulicę Jana III Sobieskiego i zakończy w Wilanowie.
Podobnie jak w roku ubiegłym, w ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie można przechadzać się po tajemniczym labiryncie, podziwiać spektakle świetlno-dźwiękowe w ogrodach pałacowych oraz migocące fontanny.
Po remoncie na nowo zaświeci ulica Świętokrzyska. Na latarniach wzdłuż ulicy zawieszone zostaną świetlne żyrandole, które swoją formą nawiążą do eleganckich kryształowych żyrandoli spotykanych w salach pałacowych. W ten sposób dekoracja stanie się częścią iluminacji podkreślającej charakter Traktu Królewskiego rozciągającego się od Starego Miasta aż do Łazienek Królewskich. Dodatkową atrakcją ulicy Świętokrzyskiej będą półokrągłe bramy świetlne, pod którymi spacerowicze przejdą od Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia do ulicy Marszałkowskiej. Specjalnie przygotowana animacja z płynącym światłem wzdłuż konstrukcji bram podkreśli ich bajkowy charakter.
Spacerując ulicą Świętokrzyską na Placu Powstańców Warszawy, wzrok przechodniów skieruje się na przestrzenną formę w postaci świecącego napisu I love Warsaw. Konstrukcja mierząca kilkanaście metrów długości i dwa metry wysokości nawiązuje do nowojorskiego kultowego napisu. Jest świąteczną pocztówką, przy której każdy może wykonać pamiątkowe zdjęcie. Anglojęzyczne hasło podkreśla międzynarodowy charakter Warszawy i jest ukłonem w kierunku przyjezdnych z całego świata. W miejsce słowa love wstawiona została zielona choinka, która po okresie świątecznym zastąpiona będzie czerwonym sercem. W ten sposób napis stanie się atrakcją na dłuższy czas.
Jak co roku atrakcje czekają nas na Placu Hoovera. Tutaj Święty Mikołaj odsłoni urok salonu, w którym uwielbia wypoczywać, wygrzewając się przy ulubionym kominku. W otoczeniu tego zacisznego miejsca znajdzie się leniwy kot, który nie opuszcza Świętego Mikołaja nawet na krok. Jednak najważniejszym elementem tego miejsca będzie dostojny fotel Świętego Mikołaja z otaczającymi go pufami. Korzystając z chwili, kiedy Święty Mikołaj podróżuje po świecie z wizytą u grzecznych dzieci, warszawiacy i odwiedzający stolicę będą mogli swobodnie zasiąść na fotelu i wykonać pamiątkowe, rodzinne fotografie.
W otoczeniu salonu Świętego Mikołaja podróżować będzie Zaczarowana Ciuchcia. To miejsce z pewnością spodoba się najmłodszym mieszkańcom stolicy. Będzie można usiąść w wagonikach i poczuć magię niebiańskiego pociągu.
Swój urok na nowo odsłoni Plac Grzybowski. W kontraście do geometrycznej formy placu stanie barwna iluminacja w postaci przestrzennych bombek. Największa z nich, stworzona z czterech przecinających się łuków, będzie pełnić rolę bramy połyskującej czerwonym światłem.
Blaskiem zaświecą Królewskie Łazienki. Zwiedzający będą mogli podróżować w czasie, przenosząc się kilkaset lat wstecz. Pierwszym akcentem baśniowej dekoracji stanie się Kareta Królowej Śniegu, która ustawiona zostanie z dwoma dumnymi reniferami na Placu Na Rozdrożu. Spacerując ulicą Agrykoli, zwiedzający będą mogli podziwiać nad swoimi głowami różnobarwny baldachim ciągnący się przez kilkaset metrów. Do wejścia na teren parku łazienkowskiego, swoją wykwintną formą, zaprosi Świetlista Brama wzdłuż Alei Chińskiej. Po przekroczeniu bramy zobaczymy najbardziej spektakularną dekorację którą utworzą czterometrowe postaci dworzan przechadzających się po parku, ubranych w stroje z okresu panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Ulica Emilii Plater ponownie oczaruje mieszkańców i podróżnych pobliskiego Dworca Centralnego. Nowoczesność w formie i odważna fioletowo-zielona kolorystyka dekoracji latarni nawiązuje do iluminacji Pałacu Kultury i Nauki. Nie zabraknie w tym miejscu olśniewającej zielonej choinki, która według opinii samych mieszkańców jest najbardziej pozytywnie zakręconą świąteczną choinką w mieście.
Malownicza sceneria zagości na Rynku Starego Miasta. Nad taflą Świątecznej Ślizgawki wokół pomnika Syrenki zawisną świetlne girlandy, które zbiegają się w centralnym punkcie lodowiska. Delikatna i elegancka dekoracja utrzymana w stylistyce retro doda świątecznego kolorytu i wprowadzi w świąteczny nastrój. Starsi mieszkańcy z łezką w oku wspomną czasy swojej młodości, gdy na ulicach Warszawy można jeszcze było zobaczyć tego typu oświetlenie. Sama Syrenka, symbol Warszawy, zostanie skąpana w świetlnej fontannie, zaś projektory Proietta zadbają o zimowy klimat Rynku.
Na Rynek Nowego Miasta powróci uwielbiany przez dzieci Miś Opowiadający Bajki. Ogromny sympatyczny miś, po naciśnięciu magicznego przycisku, rozpocznie świąteczną opowieść ku ogromnej radości najmłodszych warszawiaków.
W świąteczny nastrój wprowadzi nas Rynek na Mariensztacie. To ciemne i prawie nie odwiedzane przez turystów miejsce w linii prostej mieści się tylko kilkaset metrów od Placu Zamkowego. Warto będzie je odwiedzić dla Gwiezdnego Zaprzęgu, który w postaci sań Świętego Mikołaja ciągniętych przez rozpędzone renifery, będzie wędrował w otoczeniu połyskujących gwiazd.
Świąteczny blask dekoracji zagości również na prawym brzegu Wisły. Na Pradze, między Dworcem Wileńskim a warszawskim ZOO zaaranżowana zostanie Kraina Lodu, która sprawi przyjemność całym rodzin. Będzie można spacerować pomiędzy świetlnymi górami lodowymi i obserwować polarne misie. Pomysł na taką dekorację zrodził się z przeszłości, kiedy to przy wejściu do warszawskiego ZOO, zaraz przy ulicy biegały niedźwiadki. Swoim wdziękiem zapraszały przechodniów do odwiedzenia ZOO. Ten akcent do dzisiejszego dnia mile wspominają starsi mieszkańcy Warszawy. Kraina Lodu stanie się również pretekstem do tworzenia rodzinnych sesji fotograficznych.
Kiedy już znajdziemy się na prawym brzegu Wisły, to nie możemy zapomnieć o urokliwym zakątku, którym jest ulica Francuska na Saskiej Kempie. Bywalców licznych kawiarenek oświetli Aleja Spadających Gwiazd, zamontowana bezpośrednio nad ulicą. Efekt świetlnego topniejącego śniegu połączony z dekoracyjnymi żyrandolami na latarniach będzie można oglądać od Ronda Waszyngtona do Ronda Wolframa. Na Rondzie Wolframa ustawiona zostanie, czterometrowa, dumnie spoglądająca Francuska Piękność ze świetlistą parasolką w dłoni. Udekorowane zostanie ponadto ulica Ząbkowska.
Tegoroczny Warszawski Festiwal Światła zapowiada się okazale. Zachęcamy Warszawiaków i przyjezdnych do spędzenia miłego czasu w świątecznym klimacie połyskujących iluminacji warszawskich.
Zachwyćmy ponownie Świat czarownością warszawskich ulic i placów mając nadzieję, że zimowa szata dopełni piękna miejskiego pejzażu czego życzymy mieszkańcom i przyjezdnym gościom.
Iluminacja świąteczna: liczby i ciekawostki:
- 3 160 000 – liczba energooszczędnych światełek ECO-LED
- 740 – tegoroczna liczba elementów dekoracji świątecznych
- 27 – wysokość warszawskiej choinki mierzona w metrach
- 169 – liczba parasolek królewskich w Warszawie
- 20 – łączna długość drogi w km usłanej świetlnymi ozdobami
- 35 dni – tyle trwa montaż świątecznych dekoracji Warszawy
- 70 PLN – to koszt zużycia prądu 1 godziny iluminacji świątecznej
- WOW – właśnie takie określenie najczęściej pada z ust obcokrajowców
Materiały do pobrania:
Czy rozświetlona Warszawa ponownie zachwyci Świat? , PDF, 330 KB
Przegląd dekoracji świątecznych w Warszawie 2014-2015 [ZDJĘCIA], PDF, 1,99 MB
Wizualizacje i zdjęcia dekoracji świątecznych w Warszawie 2014-2015 [ZDJĘCIA HQ], RAR, 36,4 MB
Kontakt do mediów:
Mariusz Sadurski
Koordynator ds. marketingu i PR
M: +48 512 330 972, E: m.sadurski@multidekor.pl
Comments are closed.