Nostalgiczna iluminacja w nowoczesnej Warszawie

Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym sezonie zimowym na najbardziej reprezentacyjnych, warszawskich ulicach? Jak co roku, firma Multidekor z podwarszawskiego Piastowa, zaprasza do spacerów szlakiem nostalgicznych wspomnień sprzed lat. Tym razem wybierzemy się w całkiem nieodległą przeszłość – do czasów młodości naszych babć i dziadków.

Dekoracja czerpie inspirację z dawnych czasów, tworząc nostalgiczną podróż do okresu dzieciństwa większości warszawiaków. Przeskalowane retro bombki, własnoręcznie robione papierowe łańcuchy, lampki choinkowe czy też drewniane retro zabawki zasypią w te święta Trakt Królewski.

W drugiej połowie XX wieku, niejako w kontrze do trudnej politycznie i ustrojowo polskiej rzeczywistości, rozwijało się społeczeństwo oparte na wzajemności i wspólnocie. Przy skromnych zasobach materialnych, nasza wrodzona pomysłowość pozwoliła na wytworzenie unikalnego wzornictwa, które było obecne w naszych domach przez cale dekady. I właśnie te przykłady peerelowskiej fantazji, zostaną przypomniane w czasie nadchodzącej zimy.

Iluminacja świąteczna Warszawy

Trakt Królewski, Nowy Świat i ulica Świętokrzyska zostaną niemal zasypane tradycyjnymi bombkami, barwnymi sznurami niezapomnianych choinkowych lampek i łańcuchami z papieru kolorowego w towarzystwie charakterystycznych symboli tamtych czasów- saturatora, wagi sklepowej, kolekcji kryształów, czy pełnowymiarowego auta marki Warszawa. Reprezentacyjne ulice miasta zamienią się w odświętny kolorowy pokaz, uzupełniony o multimedialną, największą w kraju 27-metrową choinkę na Placu Zamkowym, której igliwie wykonane będzie z Eco foil – materiału pozyskiwanego ze źródeł zielonej energii.

Świetlną scenografię warszawskiej ulicy w zbliżającym się sezonie, można porównać do, wypełnionego po brzegi, pudła ze świątecznymi dekoracjami prosto z babcinej piwnicy. Ta metafora oddaje różnorodność i żywiołowość świątecznego pokazu z myślą o eklektycznej mieszance domowych dekoracji z lat 50 i 60.

– Projektując tegoroczną kolekcję dla Warszawy, mój zespół starał się wkomponować w nią wspomnienia i ciągle żywy w pamięci obraz charakterystycznych form i ozdób, które kiedyś cieszyły nas samych, a które teraz warto pokazać nowym pokoleniom – mówi Olga Mościcka, Szefowa teamu pracującego w Multidekor nad koncepcją wystawy dla stolicy. Iluminacje, które są oparte na typowej dla tamtych czasów prostocie i pewnej surowości, udowodnią, że klasyka zawsze ma walor ponadczasowości. Chcemy za pośrednictwem tego projektu, zaprosić warszawiaków i przyjezdnych w pełną wspomnień podróż w przeszłość, podaną w nowoczesnej formie i za pomocą najnowszych technologii. Projekt wykorzystuje najnowocześniejsze energooszczędne autorskie rozwiązania w technologii Eco LED+ w połączeniu z wielobarwnym doświadczeniem światła. – dodaje projektantka.

Iluminacja świąteczna Warszawy

Iluminacja jest wizualnym przypomnieniem minionej epoki, przywołując wspomnienia z dzieciństwa i rodzinne tradycje. Tworzy poczucie ciepła i bliskości, pozwalając zwiedzającym na kontakt z historią i dziedzictwem kulturowym miasta. Nowa iluminacja Warszawy rozświetla nie tylko ulice, ale także serca tych, którzy jej doświadczają, budując poczucie jedności i wspólnych, radosnych chwil.

Nowoczesne iluminacje z nutką nostalgii

Dzięki magicznemu blaskowi iluminacji, na ulicach miasta zobaczyć będzie można również Syrenkę – legendarny samochód z FSO oraz kultowy motocykl Ryś. Na najmłodszych czekają między innymi karuzela i retro zabawki, które kojarzą się z dzieciństwem naszych rodziców. Wszystkie dekoracje od Multidekor posiadać będą system Eco Smart – dzięki czemu jeszcze bardziej będą przyjazne środowisku.

Iluminacja świąteczna Warszawy

Edukacyjne i interaktywne: iluminacje, które opowiadają historię

Podczas świątecznego spaceru po Warszawie, najmłodsi będą mieli okazję poznawać eksponaty, które dzisiaj są bardziej kojarzone z muzeum niż codziennym życiem. Na ulicach miasta pojawią się stylizowane na retro kolorowe iluminacje w kształcie telefonu, radia, telewizora z niezapomnianą wieczorynką.

Co roku proponujemy Warszawie nową odsłonę kolejnych epok z historii miasta. Po dekoracjach z czasów „Lalki”, podróży po międzywojennej stolicy, nadszedł czas na Warszawę, widzianą oczami Wiecha, Tadeusza Konwickiego, czy Agnieszki Osieckiej. Oprócz walorów czysto rozrywkowych, naszą misją jest odtworzenie najwspanialszych kart z przebogatej, warszawskiej tradycji. Wszystkie świetlne atrakcje zostały zaprojektowane z myślą o odbiorcach w różnym wieku i z różnymi oczekiwaniami. Mają możliwości interakcji, wydają dźwięki, każdego z elementów można dotknąć i doświadczyć. Cieszę, się, że nasza firma ponownie przemieni Warszawę światłem – mówi Tomasz Podogrocki, wiceprezes firmy Multidekor.

Nowe dekoracje świetlne będą ozdabiać Trakt Królewski, zaczynając od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, aż po ulicę Świętokrzyską. Ponadto, iluminacje zagoszczą również na placu Pięciu Rogów oraz przy ulicy Świętokrzyskiej. Oficjalne otwarcie iluminacji w Warszawie planowane jest 6 grudnia 2023 roku.

Iluminacja świąteczna Warszawy

Projektowane z pasją: nowe iluminacje od Multidekor

Instalacje świetlne dla Warszawy zostały zaprojektowane przez firmę Multidekor, której oferta została wybrana przez Zarząd Dróg Miejskich. Firma z podwarszawskiego Piastowa jest liderem rynku iluminacji i ma na swoim koncie ponad tysiąc siedemset realizacji dla największych miast, jarmarków świątecznych, ogrodów i najważniejszych galerii handlowych na całym świecie. Iluminacje świetlne z metką Multidekor można zobaczyć m.in. w Warszawie, Paryżu, Londynie, Berlinie, Pradze, Budapeszcie czy też Dubaju.

Warszawa na liście najlepiej ubranych miast świata

Świąteczne iluminacje Warszawy od lat są uważane przez polskie i światowe media za jedne z najpiękniejszych. W rankingu francuskiego Le Figaro stolica Polski znalazła się wśród 10 najlepiej świątecznie ubranych miast na świecie.

Według badania Insight Lab* ponad 80% Polek i Polaków uważa, że iluminacje są nieodłącznym elementem okresu świątecznego w miastach.

Co więcej, według wyników ankiet przeprowadzonych przez Zarząd Dróg Miejskich, 82% warszawiaków nie wyobraża sobie zimy bez iluminacji. W ich opinii dekoracje odmieniają szarą i ponurą przestrzeń zimowego miasta, czyniąc spacer o wiele przyjemniejszym. Z kolei 65% przedsiębiorców uważa, że obecność iluminacji świątecznej w Warszawie przekłada się na większe zyski.

Podczas sezonu świątecznego w 2022 roku, wartość mediowego przekazu o iluminacji Warszawy osiągnęła ekwiwalent reklamowy na poziomie aż 38,2 milionów PLN. **

* przeprowadzonego na zlecenie Multidekor w 2022 roku
** raport „Iluminacje Świąteczne 2022”, przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów na zlecenie firmy Multidekor