Poczuj klimat retro. „Wspomnień czar” w Warszawie

Najwyższa w Polsce 27-metrowa choinka na Placu Zamkowym, tradycyjne bombki i zabawki, świetlne łańcuchy i pełnowymiarowe repliki aut w stylu retro. To wszystko czeka na spacerujących Traktem Królewskim, ulicą Świętokrzyską i Placem Pięciu Rogów. Start iluminacji 6 grudnia, a uroczyste rozpalenie świątecznego drzewa 7 grudnia o godz. 18. Za ekspozycję odpowiada firma Multidekor, która rozświetla stolicę od 2008 roku.

Przygotowanie wszystkich instalacji zajęło 132 dni. Za montaż odpowiadało ponad 40 osób. W celu ograniczenia niegodności dla mieszkańców prace były prowadzone również w nocy.

Warszawa ponownie zostanie ozdobiona barwnymi instalacjami święcącymi diodami Eco LED+. Wykonane w energooszczędnej technice i przy wykorzystaniu druku 3D dekoracje w stylu retro, mają nawiązywać do obrazów charakterystycznych dla lat 50. i 60 XX wieku.

Jak będzie wyglądała instalacja?

27-metrowa choinka, która zaświeci blaskiem 40 tysięcy diod została wykonana z materiału pozyskiwanego ze źródeł zielonej energii. Do oświetlenia zastosowano nowoczesną technologię RGB. Animacja da efekt ruchu i życia pomiędzy gałęziami świątecznego drzewa. To będzie niezapomniana: „Choinka Malowana Kolorami”.

Dla zwiedzającym na Trakcie Królewskim przygotowaliśmy tematyczne multimedialne stacje zlokalizowane wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu.

Po zejściu z Placu Zamkowego od razu zachwyci wielki, mierzący 8,5 metra wysokości napis: Warszawa.

Potem czas na świetlne łańcuchy, kolorowy tunel i pokaźnych rozmiarów grzybki, jakie przed laty, w oczywiście mniejszej odsłonie, wisiały na choinkach w wielu domach. Kilka metrów dalej można zatrzymać się przy charakterystycznych, ale tym razem trzymetrowych pajacykach, które zdobiły w przeszłości świąteczne drzewka.

Obok stanie naturalnych rozmiarów replika poczciwej, jeżdżącej po naszych drogach w przeszłości syrenki. Będzie można w niej usiąść i zrobić efektowne zdjęcie. Tak samo jak z repliką saturatora.

Na Skwerze Hoovera powstanie specjalna strefa dla dzieci. Najmłodsi będą mogli pobawić się na świetlnej karuzeli, a obrotowy ponad dwumetrowy bączek, który wielu z odwiedzających pamięta z dzieciństwa, urośnie do niebotycznych rozmiarów. Obok niego samochód z misiem oraz klocki retro.

W bliskim sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego dwie prawdziwe gratki. Najpierw pełnowymiarowa replika kultowego auta Warszawa, a potem kolekcja kryształów niczym z babcinego kredensu. Największe będą miały ponad cztery metry wysokości.

Zaraz potem zapraszamy na wyjątkowy mapping na ziemi. Będzie to pierwsza taka atrakcja w przestrzeni miejskiej w Polsce. 10 projektorów laserowych zapewni wyświetlenie animacji o wymiarach 3 na 52 metry – łącznie da to aż 156 metrów kwadratowych. Wszystko będzie niezwykle kolorowe i zsynchronizowane z piękną muzyką.

Na spacerujących od 15 grudnia czekać będą również efektowne mappingi na ścianach Pałacu Staszica. Animacje o wymiarze 1200 metrów kwadratowych przedstawią nowoczesny kolaż motywów świątecznych i naukowych z centralną postacią Mikołaja Kopernika. Dzieła powstały we współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz Multidekoru.

Mapping to trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Wyświetlany na fasadzie wykorzystuje jego elementy architektoniczne do stworzenia iluzji ożywionego budynku.

Wyjątkowe dekoracje zachwycą także na ulicy Świętokrzyskiej.

Idąc od strony Pałacu Staszica w kierunku ulicy Marszałkowskiej najpierw możemy podziwiać ponad dwumetrowy czerwony telefon retro, a potem zrobić sobie fotkę w okolicznościowej ramce.

Dalej czas na ogromnych rozmiarów radio retro. Ta instalacja ma dwa metry wysokości i prawie 3,5 metra szerokości.

Na telewizorze o wysokości ponad 2,5 metrów będzie można zobaczyć bajki sprzed lat. To będzie wspaniała atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Kilka metrów potem ustawiony będzie fotel retro, a za nim skrzynka pocztowa świętego Mikołaja i sam białobrody wiozący prezenty na motorze. Najbliżej ulicy Marszałkowskiej zobaczymy ogromną mierzącą 3,5 metra wysokości wagę. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę… odważnika. Przed nią staną prawie trzymetrowe lizaki.

Plac Pięciu Rogów sprawi największą radość młodszym odwiedzającym. To będzie strefa z efektownymi miejscami do zrobienia zdjęć i wyjątkowym lustrzanym labiryntem. Będzie można także usiąść na specjalnej, świetlnej sofie. Cały plac rozbłyśnie unikalną grą kolorów z nowoczesnych ledowych iluminacji na latarniach.

Wspaniała możliwość spędzenia czasu

Zgodnie z założeniami projektantów, całość dekoracji ma przypominać pudełko pełne świątecznych ozdób prosto z babcinej piwnicy, co ma oddać różnorodność i żywiołowość wyjątkowego pokazu.

Iluminacje to nie tylko piękno i magia, ale także możliwość spędzenia czasu z bliskimi, nawiązania nowych znajomości, czy po prostu chwila relaksu po trudnym dniu. Chcemy, aby Warszawa była miejscem, w którym każdy czuje się dobrze, niezależnie od wieku czy zainteresowań. I właśnie dlatego nasza najnowsza propozycja jest tak różnorodna – mówi wiceprezes firmy Multidekor Tomasz Podogrocki.

Co ciekawe, produkcja ostatnich dekoracji nadal trwa w fabrykach Multidekor. 6 grudnia, a więc w dzień startu iluminacji, ostatnie rozświetlone już elementy pojadą do Warszawy na specjalnych lawetach.

Większość elementów dekoracji przestrzennych powstała z biodegradowalnych materiałów.

Ekspozycja będzie zdobiła Warszawę do połowy lutego, ale organizatorzy nie wykluczają jej przedłużenia.