Oddycharium – poznaj najnowszą instalację Marty Podogrockiej w Elektrowni Powiśle

Serdecznie zapraszamy na Powiśle, gdzie od 24 lutego można zobaczyć interesującą instalację Marty Podogrockiej, która w zabieganym świecie porusza ważny temat oddychania i medytacji.

Projekt to intrygująca konstrukcja w formie dużej rotundy, mająca zachęcić ludzi do zajrzenia w głąb siebie. Z zewnątrz pokryta drapowaną miękką tkaniną, wewnątrz wypełniona światłem i kolorem, które pomagają ciału wejść w stan relaksu. Dzięki skali i formie rotundy użytkownik wewnątrz konstrukcji ma wrażenie, że kolory otaczają go ze wszystkich stron.

Oddycharium

„Swoim komfortem instalacja zaprasza użytkownika do wygodnego rozgoszczenia się w środku. Tak jak ja zapraszam widza do zajrzenia w siebie. – mówi Marta Podogrocka autorka instalacji. Oddech jest pętlą wdechów i wydechów regulującą organizm, tak jak dzień i noc nadaje nam rytm, dlatego barwy we wnętrzu nawiązują do kolorów nieba od wschodu do zachodu słońca. – dodaje ”

Oddycharium to instalacja medytacyjna, w której widz siedzi lub leży wygodnie na naturalnych poduszkach, a wskazówki lektora/instruktora pomagają skupić się na oddechu i wejść w stan wewnętrznej harmonii.

Oddycharium

Oddycharium

Inspiracją całej ekspozycji jest sztuka oddechu, której poświęcona jest również jej druga część. WDECH I WYDECH publikacja o technikach oddechowych, które zazwyczaj zbudowane są z sekwencji zawierających: wdech, zatrzymania powietrza na wdechu, wydech i zatrzymaniu powietrza na wydechu. Każdy z czterech elementów oddychania jest przedstawiony na osobnej stronie, dzięki czemu można wykonywać technikę oddechową, przy jednoczesnym przekładaniu strony podobnie jak przesuwanie koralików podczas intonowania mantry.

Dotarliśmy do momentu w historii, w którym zatraciliśmy zdolność prawidłowego oddychania. Utraciliśmy kontakt ze swoim ciałem, pomimo że ciągle monitorujemy jego stan. Stres, praca siedząca i brak aktywności fizycznej, zła dieta oraz przegrzewanie organizmu spowodowały, że oddychamy nadmiernie, nasze przepony są osłabione, a duża część z nas doświadcza permanentnej, nieświadomej hiperwentylacji, niosącej ze sobą liczne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. – mówi Marta Podogrocka autorka instalacji.

Oddycharium

Idź odpocząć i porozmawiać o oddychaniu.
Elektrownia Powiśle
ul. Zajęcza 4 (parter, obok lodowiska) od 24.02.2023 do 03.03.2023
pon.-pt.: 14.00-19.00 | sob.-niedz.: 12.00-19.00

Autorka instalacji – Marta Podogrocka, graficzka i ilustratorka z Warszawy, prywatnie zagorzała wielbicielka jogi i głębokiego relaksu. Oddycharium to projekt dyplomowy, obroniony w Akademii Sztuk Pięknych. Powstała w pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej pod opieką dr hab. Piotra Welka i Jolanty Bańkowskiej.

Marta Podogrocka

Portfolio: https://www.behance.net/podogrocka, https://www.instagram.com/marta_podogrocka/

Mecenas projektu: Multidekor
Foto: Mykhailo Kapush